Itse gaat voor een semesterprogramma naar Costa Rica en vertelt hieronder over haar ervaringen en culturele ontdekkingen.

Hallo, ik ben Itse en ik ben 16 jaar oud. Ik volg een semesterprogramma in Costa Rica. Mijn doel is om AFS-journalist te worden, zodat ik andere jongeren kan inspireren en misschien net dat laatste duwtje kan geven om zelf op uitwisseling te gaan.

Een interculturele uitwisseling betekent voor mij vooral het delen en overnemen van bepaalde waarden en gewoontes. Toen ik net in Costa Rica aankwam, groette ik iedereen met een simpele “Hola”. Inmiddels doe ik dat met een glimlach, een hand en vaak zelfs een kus op de wang. Tegelijk hebben mijn gastouders een stukje van mijn cultuur overgenomen. Zo kloppen ze nu altijd voor ze een kamer binnengaan, terwijl ze dat eerder niet deden.

Het uitwisselen van cultuur is voor mij iets bijzonders. Je groeit op met bepaalde gewoontes en leeft jarenlang op een bepaalde manier, en dan kom je in een compleet

andere cultuur. Dat laat je zien dat een andere manier van leven niet beter of slechter is, maar gewoon anders.

Een gewoonte uit mijn eigen cultuur die ik hier graag behoud, is het wegleggen van gsm’s tijdens het eten. Dat zorgt altijd voor fijne gezinsmomenten. Zeker in de eerste weken helpt zo’n ritueel om een band met je gastouders op te bouwen en samen van de tijd thuis te genieten.